O Matcha Tea

História Matcha Tea
Čaj je nápoj, ktorý má viac ako 5000 rokov starú históriu a jeho rodiskom je čínska prefektúra Yunnan. Prvé zmienky o Matcha siahajú do 7. storočia. V tejto dobe sa Matcha stáva populárny po celej Číne, a to hlavne vďaka budhistickým mníchom. Títo mnísi vyrábali prírodné liečivá z rôznych druhov rastlín do podoby prášku. Pretože bol čaj v časoch svojho objavenia považovaný za liek, tak začali v podobe prášku vyrábať aj Matcha.

Rozšírenie čaju do Japonska
V roku 1191 priniesol zenový majster Eisai revolučnú myšlienku pitia tohto čaju do Japonska. Eisai cestoval naprieč krajinou a všade sadil čaj. Vo svojej knihe "Kissa yojoki" napísal: "Čaj je neprekonateľným prírodným liečivom pre telo i pre myseľ. Všade, kde začnú ľudia pestovať čaj, bude nasledovať dlhý život. "Od tohto momentu sa stal čaj Matcha" tajnú medicínou "budhistických mníchov a cisárskeho dvora.


Čaj dávnych samurajov v modernej dobe

V 16. storočí priniesol iný zenový majster novú dimenziu pitie čaju. Sen-no-Rikyu vynašiel čajový obrad. Toto vysoko sofistikované pitie čaju silne ovplyvnilo pohľad na japonské čaju v západných krajinách. Čaj, ktorý je používaný pri týchto obradoch, je práve Matcha. Vďaka šírenie čajových obradov sa Matcha stal veľmi obľúbeným aj medzi triedou samurajov. 800 rokov zostával Matcha tajným a privilegovaným čajom medzi japonskou elitou a až až v 21. storočí zažíva svoju revolúciu.
Matcha je 100% zelený čaj, ktorý je rozomletý na jemný prášok. Pri jeho výrobe nedochádza k fermentácii, nepridávajú sa žiadne farbivá, prísady ani konzervačné látky.
 
Matcha obsahuje jedinečnú a silnú skupinu antioxidantov, ktoré sú známe ako katechíny. Až 60 % z týchto antioxidantov tvorí EGCG. Tento katechín významne podporuje zrýchlenie metabolizmu.
 
Iba jedna porcia čaju Matcha má rovnaké nutričné hodnoty ako 10 šálok zeleného čaju. U bežných čajov nie je možné využiť všetky zdraviu prospešné vlastnosti, ktoré čajovník ponúka.
 
Dve porcie čaju Matcha denne zaistia dostatočný prísun antioxidantov, ktoré telo potrebuje.
 
Matcha pomáha upokojiť myseľ, zvyšuje sústredenie, zlepšuje pamäť i náladu. To všetko vďaka tomu, že je bohatý na ojedinelú aminokyselinu L-theanín.
 
Matcha je ideálny pre diabetikov, pretože podporuje zníženie hladiny cukru v krvi.
 
Matcha podporuje schopnost Vášho tela spaľovať tuky až 4x rýchlejšie než za normálneho stavu.
 
Pretože sú listy pestované v tieni, sú omnoho zelenšie a tým pádom obsahujú nepomerne viac chlorofylu ako bežný zelený čaj. Matcha má výrazné detoxikačné účinky vyplývajúce práve z množstva chlorofylu, ktorý eliminuje ťažké kovy a chemické zlúčeniny v tele.


 
Matcha pomáha znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Samotný Matcha neobsahuje žiadny cukor. Na glykemickom indexe dosahuje nulové hodnoty. V jednej porcii čaju Matcha nájdeme viac ako 30% vlákniny.
 
Pre zvýšenie potenciálu antioxidantov, ktoré Matcha obsahuje, vyskúšajte zmiešať Matcha s kvapkou citrónu alebo limetkovej šťavy. Pripravte si napríklad osviežujúci Matcha ľadový čaj.